396455-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönt, rotsaker och potatis
Referensnummer: KS 2018-162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkande kommuner har de senaste åren tagit ett helhetsgrepp över sina livsmedelsinköp. Önskemålen att nå en gemensam och hållbar livsmedelsstrategi genom upphandlingssamarbetet resulterar i att denna upphandling nu annonseras. Vi önskar att värdeorden näring, närhet, mångfald och nytänk följer med när ni tar del av detta underlag. Vi har som ett delmål att vi vill nå våra lokala grönsaksproducenter. Genom en gemensam frukt & grönsaksleverantör önskar vi under avtalstiden arbeta in denna möjlighet för dessa mindre producenter att sälja sina produkter till oss. Såväl i det stora som i det lilla.
Föregående år köpte kommunerna livsmedel i denna kategori för 5 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03210000 Spannmål och potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser livsmedel i form av frukt, grönt, rotsaker och potatis för kommunernas olika verksamheter. Medverkande kommuner är Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors.
Allmän orientering
Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommun bjuder genom detta upphandlingsdokument in till anbudsgivning på området frukt, grönt, potatis & rotsaker.
Föregående år köpte kommunerna livsmedel i denna kategori för 5 MSEK. Angiven volym är enbart för att påvisa potentiell volym och kan tyvärr inte räknas som en garanti. Leveransadresser, statistik samt information om utvärdering återfinns i bifogade bilagor.
Samtliga upphandlande myndigheter är att ses som en enhet, anbud som lämnas gäller således för alla kommunerna. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument inklusive bilagor.
Nora Kommun 21 20 00 - 2007, Ljusnarsbergs kommun 21 20 00 - 1959, Lindesbergs kommun 21 20 00 - 2015, Hällefors kommun 21 20 00 - 1942
Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida. Kom ihåg att nyttja möjligheten att ställa frågor under anbudstiden.
Välkomna med ert anbud!
Elektronisk anbudsgivning
Nora kommun använder sig av elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystem Visma Tendsign. Anbudsgivare som vill delta i upphandlingen lämnar således in elektroniskt anbud via systemet Visma Tendsign.
Anbud som inkommer på annat sätt kan tyvärr ej utvärderas då upphandlingssekretessen ej kan garanteras.
Anbudsgivaren får genom Visma Tendsign all tillkommande information i upphandlingen i form av eventuella förtydliganden samt svar på inkomna frågor.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet.
Den e-postadress som leverantören använt för inloggning i systemet, är den som gäller för all kommunikation gällande upphandlingen.
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet kontaktas Visma Tendsigns support via e-post tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
Förtydliganden och viktiga datum
Sista dag att ställa frågor är 2.10.2018. Sista dag för kommunen att besvara ställda frågor är 5.10.2018. Sista dag att lämna anbud är 11.10.2018. Anbudet ska vara bindande till och med 31.3.2019.