396468-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för kartor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan Skogligt system - GIS
Referensnummer: 0634/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.1.4.
Kort beskrivning
För sin skogliga verksamhet behöver SFV ett IT-stöd med GIS-funktionalitet. Systemet ska bland annat innefatta det skogliga registret, taktisk och operativ planering av skogsbruket samt ge användarna möjlighet till viktiga bakgrundskartor som krävs. Nuvarande system har funnits i snart 10 år och har nått sin livslängd. SFV behöver därför upphandla ett nytt skogligt IT-stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen