396477-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fortbildning av rådgivare inom djurvälfärd
Referensnummer: 3.2.11-12021/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare inom djurvälfärd. Rådgivarnas kunder ska vara företag som håller livsmedelsproducerande djur.
Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att ge råd om hur företagen når en ökad djurvälfärd med bibehållen eller förbättrad lönsamhet. Rådgivarna kan vara anställda hos leverantören eller hos annan aktör.Fortbildningen betalas till 100 procent av Jordbruksverket och finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet.
Fortbildningen ska vara avslutad och fakturerad senast vid avtalstidens slut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80511000 Personalutbildning, 80540000 Miljöutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att ge råd om hur företagen når en ökad djurvälfärd med bibehållen eller förbättrad lönsamhet.
Rådgivarna kan vara anställda hos leverantören eller hos annan aktör.
Fortbildningen betalas till 100 procent av Jordbruksverket och finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet.
Budget för upphandlingen
Budgeten för upphandlingen är totalt 2 400 000 kr. (Beloppet kan ändras.)
Maxbelopp
Leverantören får utföra uppdrag som avser fortbildning av rådgivare med finansiering från landsbygdsprogrammet upp till 200 000 euro per tre år (Förordning (EU) nr 1305/2013, artikel 15.8).
Ansvaret för att detta följs ligger på leverantören.