396478-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Optiska instrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Atomic layer deposition (ALD) system with ellipsometer.
Referensnummer: UH-2016/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38600000 Optiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Atomic layer deposition system (ALD).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38600000 Optiska instrument, 31600000 Elektrisk utrustning, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38300000 Mätutrustning, 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen