396498-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Fiberoptiska material
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad av fibernät samt kommunikationsoperatör, GBAB.
Referensnummer: GBAB 2016:18/00
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar anslutning av Gagnefsbostäders fastighetsbestånd.
Beställaren avser teckna ramavtal med en (1) leverantör beträffande komplett lösning bestående av fiberanslutning av fastigheter, utbyggnad av fastighetsnät samt kommunikationsoperatör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten i sin helhet.