Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cryostats
Referensnummer: SU-402-0084-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm University is working with superconducting nanowire technology devices that requires to be cooled to subKelvin temperature.
The cryostats should be based on closed-cycle coolers with air-cooled compressors (optionally water cooled) to enable easy relocation of the devices between various experimental setups, sometimes linked together.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen