396549-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallsupphämtning.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten/Entreprenaden omfattar hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall för Uppsala kommuns verksamheter:
— Förpackningar av kartong/wellpapp;
— Papper och tidningar;
— Förpackningar av färgat glas;
— Förpackningar av ofärgat glas;
— Plastförpackningar;
— Pappersförpackningar;
* Miljöfarligt avfall;
— Metallförpackningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen