39660-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hantering av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lovö- och Norsborgs Vattenverk Slamhantering
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ta fram ett nytt avtal för hanteringen av vattenverksslam på Lovö och Norsborgs vattenverk.
Genomförande av uppdrag innebär: Lastning, transport och slutligt omhändertagande av slam från klarning av dricksvatten. Hämtning måste ske med sådan frekvens så den lokala lagringen på verken aldrig blir full.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen