396610-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – ERTMS OPTO 2.0 - Förläggning av ny optokabelanläggning för järnvägssträckan: Almedal - Halmstad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelERTMS OPTO 2.0 - Förläggning av ny optokabelanläggning för järnvägssträckan: Almedal - Halmstad
BeskrivningObjektet avser förläggning av 147 km ny optokabelanläggning (multidukt) för järnvägssträckan Almedal - Halmstad längs bandelarna 601, 626, 627, 629 samt del av bandel 630. Totalt 19 driftplatser berörs av objektet.
Intern identifierareKOM-420139
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareERTMS OPTO 2.0 - Förläggning av ny optokabelanläggning för järnvägssträckan: Almedal - Halmstad