3967-2020 - PlaneringSverige-Kalmar: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad Nybyggnad av ishall, Nötskrikan 3, kalmar,
Referensnummer: 3524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
En Totalentreprenad där det bland annat ingår att riva befintlig ishall och att uppföra en ny ishall enligt Svenska ishockeyförbundets krav gällande en Allsvensk ishall. Viss inventarier skall tas om hand av nyttjaren (antingen av personal från Kultur & Fritid eller av Kalmar HC). Övrigt skall omhändertas och deponeras av TE. FFU kommer att finnas tillgängligt från den 27 januari och anbud skall vara till handa den 3 mars 2020
BTA: 7 950 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45212211 Byggnation av skridskobana, 45212223 Byggnation av vintersportanläggningar, 45212225 Byggnation av sporthall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen