Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partner för dataplattform
Referensnummer: UH 2023-000325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212920 Programvaruutvecklingstjänster för kontorsautomation
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet är att använda data som en strategisk resurs för att t ex fatta beslut, styra utvecklingen, förbättra verksamheter och tjänster. Samt även att skapa förutsättningar för att nyttja teknik som AI och automatisering. Genom att använda data för att identifiera mönster och trender, förbättra rutiner och processer samt mäta och följa upp resultaten av verksamheten kommer Uppsalahem få förutsättningar att bli mer effektiv och anpassad till nuvarande och kommande behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71356000 Tekniska tjänster, 72320000 Databastjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen