396739-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hyltebruk: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 2023 SBN0101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hylte kommun och Bostadsstiftelsen Hyltebostäder upphandlar tekniska konsulter.
Upphandlingen består av 13 teknikområden och anbud kan lämnas på ett eller flera teknikområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknikområde Arkitekt
Byggnadskonstruktör
Del nr: 2
Teknikområde Byggnadskonstruktör
VVS-konsult
Del nr: 3
71315000 Byggnadsteknik
Teknikområde VVS-konsult
El-projektör
Del nr: 4
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Teknikområde El-projektör
Projekt- och byggledning Fastighet
Del nr: 5
71540000 Byggteknisk ledning
Teknikområde Projekt- och byggledning - fastighet
Projekt- och byggledning - Anläggning
Del nr: 6
71541000 Byggteknisk projektledning
Teknikområde Projekt- och byggledning - Anläggning
Miljökonsult
Del nr: 7
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Teknikområde Miljökonsult
Markkonsult
Del nr: 8
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
Teknikområde Markkonsult
Geoteknik
Del nr: 9
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Teknikområde Geoteknik
VA-projektör - Vatten och avlopp i mark
Del nr: 10
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Teknikområde VA-projektör - Vatten och avlopp i mark
Planarkitekt
Del nr: 11
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Teknikområde planarkitekt
Kyla
Del nr: 12
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Teknikområde Kyla
Brandbesiktning
Del nr: 13
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Teknikområde Brandbesiktning