396755-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering
Referensnummer: 2020-084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avfallshämtning, återvinning och slutbehandling av avfall/riskavfall som uppkommer inom Region Kalmar läns ägda eller hyrda fastigheter där behov finns. Upphandlingen omfattar även successiva leveranser av emballage för riskavfall inklusive hämtning, transport, hantering och behandling. Vilka produkter och tjänster som ingår i upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511000 Sophämtning, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen