396892-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för projektering i byggnader.
Referensnummer: 2017-00981/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Hamn AB upphandlar härmed ramavtal för tekniska konsulter för projektering inom områdena VVS, styr och regler och sprinkler.
Upphandlingen omfattar en eller flera konsultföretag som kan förse Stockholms Hamnar med projekteringserfarenhet och teknisk kompetens.
Uppdragen är tänkta att stödja beställaren med utredning- och projekteringserfarenhet vid genomförande av ny- och ombyggnadsprojekt av byggnader, samt projekt för fastighetsunderhåll och fastighetsförvaltning från för-/ och alternativstudier till genomförande/överlämnande och förvaltning.
I uppdraget ingår följande:
— Projektering inom följande huvudområden:
o VVS (Värme, ventilation, sanitet),
o Kyla,
o Styr och regler,
o Sprinkler,
— Framtagande av kostnadskalkyl för respektive disciplin;
— Upprätta tekniska handlingar såsom för- och alternativstudier, programhandlingar, bygghandlingar, relationshandlingar;
— BIM/CAD samordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Framtagande av kostnadskalkyl för respektive disciplin,
— Upprätta tekniska handlingar såsom för- och alternativstudier, programhandlingar, bygghandlingar, relationshandlingar,