396905-2023 - PlaneringSverige-Borås: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Reklamvitriner
Referensnummer: 2023-00086IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna RFI är att få en god överblick från marknaden kring vad som funkar och inte inom branschen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39171000 Glasmontrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Framtida leverantörs åtagande i denna upphandling omfattar finansiering, installation, underhåll samt städning av fyra publika toaletter som ägs av Koncessionshavaren samt drift av en toalett som ägs av Koncessionsgivaren. Uppdraget gäller även underhåll av tillhandahålla andra nyttigheter.
I utbyte mot att Koncessionsgivaren tillhandahåller sådana nyttigheter upplåter Borås Stad platser för utomhusreklam inom Borås Stad. Finansiering av utrustning som detta avtal omfattar sker genom intäkter från tredje part i form av reklamintäkter.