Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus- sand- och krossprodukter samt trädgårdsjord
Referensnummer: KS 2022/155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa Karlshamns kommuns, Västblekinge Miljö ABs och Karlshamn Energi AB's behov av Grus och sand-produkter, krossprodukter och Rotogräsfri trädgårdsjord och täckbark under avtalstiden. Uppdraget omfattar beställarnas behov av produkter för arbeten i egen regi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktgrupp 1. Grus och sand fritt levererat inom Karlshamns kommun, främst till nedan platser
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktgrupp 3. Rotogräsfri trädgårdsjord och Täckbark i bulk
Del nr: 3