396950-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster bolag
Referensnummer: 18123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revision av Umeå kommuns helägda bolag och förekommande dotterbolag. Upphandlingen gäller för räkenskapsåren 2019-2022 och avser sedvanliga års- och delårsboksult samt revisionsnära konsultuppdrag för utredningar och interna granskningar genomförda på uppdrag av bolagens ledning. Uppdraget omfattar också kontakter med de valda lekmannarevisionerna från de olika ägarna och det sakkunniga biträdet som från tid till annan går in på uppdrag av dessa. Avtalet avser revision enligt lag eller annan författning och enligt god revisionssed. Revisionen ska bedrivas enligt den inriktning som framgår av säljarens revisionsplan. Denna plan kan komma att förändras och preciseras i samråd med bolaget och säljaren i samband med den årliga revisionsplaneringen. Omfattningen av revisionsinsatserna ligger fast såvida inte förutsättningarna ändras väsentligt. För mer information se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision, 79211000 Redovisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revision av Umeå kommuns helägda bolag och förekommande dotterbolag. Upphandlingen gäller för räkenskapsåren 2019-2022 och avser sedvanliga års- och delårsboksult samt revisionsnära konsultuppdrag för utredningar och interna granskningar genomförda på uppdrag av bolagens ledning. Uppdraget omfattar också kontakter med de valda lekmannarevisionerna från de olika ägarna och det sakkunniga biträdet som från tid till annan går in på uppdrag av dessa. Avtalet avser revision enligt lag eller annan författning och enligt god revisionssed. Revisionen ska bedrivas enligt den inriktning som framgår av säljarens revisionsplan. Denna plan kan komma att förändras och preciseras i samråd med bolaget och säljaren i samband med den årliga revisionsplaneringen. Omfattningen av revisionsinsatserna ligger fast såvida inte förutsättningarna ändras väsentligt.
Om bolaget eller säljaren bedömer att en väsentlig ändring av förutsättningarna för revisionen uppstått ska den andra parten snarast informeras om detta. Ersättning för arbete som bedömts nödvändigt på grund av väsentligt ändrade förutsättningar utgår endast om arbetet i förväg godkänts av bolaget. Uppdraget ska utföras i enlighet med bilagan uppdragsspecifikation.