396969-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Räddnings- och nödutrustning – Räddningsutrustning för vattenanläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRäddningsutrustning för vattenanläggningar
BeskrivningUpphandlingen avser leverans av räddnings- och livräddningsutrustning för användning vid vattenverk samt öppna dagvattenanläggningar. Utrustningen ska bidra till att förebygga och möjliggöra räddningsinsatser vid olyckor i vattenmiljöer och omfattar exempelvis räddningsstegar och räddningshakar. Option kan komma att omfatta livräddningsutrustning, såsom livbojar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35112000 Räddnings- och nödutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001