396999-2020 - ÄndringSverige-Kalmar: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterbehandling av Vassmolösa fd Ångsåg etapp II - mottagningsentreprenör
Referensnummer: 20001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun driver projektet Vassmolösa fd Ångsåg för att utreda och åtgärda föroreningar som efter sågverksamheten finns på området. Sågverksamheten pågick från 1940-talet till mitten av 1970-talet och omfattade avbarkning, doppning, sågning mm.
Upphandlingen avser omhändertagande av det avfall som schaktas och transporteras till mottagaren. Det är främst avfall från ett upplagsområde med stor andel bark som åtgärdas i denna etapp.