39723-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lysekil: Tjänster utförda av parkeringsvakter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning Lysekil, Sotenäs och Munkedals kommun.
Referensnummer: LKS 2017-000085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lysekil, Sotenäs och Munkedals kommun upphandlar parkeringsövervakning med syftet att öka tillgängligheten av parkeringsplatser samt att tillse att gängse parkeringsregler efterföljs. Bevakning ska ske utifrån beställda tider per dag och månad från kommunens kontaktperson. Samtliga krav på tjänsten, parkeringsvakterna, beställningar med mera framgår av förfrågningsunderlaget.
Tyngdpunkten på uppdraget ligger under sommarmånaderna, men bevakning ska utföras året om.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lysekil- Sotenäs och Munkedals kommun upphandlar parkeringsövervakning med syftet att öka tillgängligheten av parkeringsplatser samt att tillse att gängse parkeringsregler efterföljs. Bevakning ska ske utifrån beställda tider per dag och månad från kommunens kontaktperson. Samtliga krav på tjänsten, parkeringsvakterna, beställningar med mera framgår av förfrågningsunderlaget.