397281-2016 - ResultatSverige-Karlstad: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckentolk 2016.
Referensnummer: C2016/473
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för teckentolkstjänster till Karlstads universitet.
Uppdragen består i att i förekommande fall tolka föreläsningar, seminarier, grupparbeten, laborationer, studiebesök, praktik, exkursioner, examinationer samt kommunikation med utbildningsrelevanta funktioner på lärosätet.
Beräknat behov är cirka 25 timmar tolktjänst per vecka under kommande år, totalt beräknat på 2 samtidiga tolkar. Beräknat behov är historiskt och någon volymgaranti för uppdraget kan inte lämnas.
Observera att det under juli kan ta längre tid att få svar på eventuella frågor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckenspråkstolk.