397337-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Husbyggaren, Hultsfred
Referensnummer: 423-371/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar delvis parallella utredningar och åtgärdsförberedelser av de fyra källområdena för att härigenom ta fram förslag till de tekniskt, miljömässigt och ekonomiskt bästa valen av åtgärdstekniker för respektive källområde.
I befintlig åtgärdsutredning för objektet har soil mixing för tillsättning av kemiskt oxidationsmedel, termisk behandling med ånginjektion och ISTD, stimulerad naturlig självrening (aerob), samt inneslutning utretts. Genom efterföljande riskvärdering förordades soil mixing för kemisk oxidation och termisk behandling av styrgruppen. I aktuellt uppdrag ska även andra tänkbara metoder utredas, såsom injektering av kemiska oxidationsmedel och schaktning/stordiameterborrning. Inga specifika behandlingstester i t ex bänkskala eller pilottester på plats har hittills utförts.