See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Biträdande projekteringsledare Mark & Grundläggning Pir G T5 PBI, Arlanda
Beskrivning: Swedavia söker just nu erfaren biträdande projekteringsledare. Uppdraget kommer knytas mot program T5 PBI, som genomför projekt på Arlanda. Swedavia AB genomför och planerar just nu en utbyggnad av Arlanda. Övergripande program T5 PBI, som är en förkortning på (P)ir, (B)agage och (I)ncheckning och ankommande, befinner sig i ett tidigt stadium och arbetar för att ta fram bygghandlingar samt beslutsunderlag för framtida investeringar. Inom programmet finns projekt Pir G, vilket innehåller delprojektet Mark & grundläggning. Detta delprojekt behöver förstärka bemanningen för projekteringsledningen. Projektet präglas av hög komplexitet där tempot tidvis kommer vara högt för att projektet ska nå sina leveransmål. Den biträdande projekteringsledaren kommer stötta den ordinarie projekteringsledaren med valda delar inom bygghandlingsprojekteringen – exempelvis tidplanering, ekonomiuppföljning, mötesledning, granskning av framtagna projekteringshandlingar. Projekteringen utgörs av en organisation med 10-tal teknikområden plus projektingenjör, tidplanerare, controller, BAS-P och specialister. Som biträdande krävs att du kan se helheten men också har förmågan att fördjupa dig i detaljer när så krävs. Projekteringsledaren behöver kunna bolla komplexa frågor med dig och hitta lösningar på problem som uppstår. Projekteringsledaren behöver kunna lämna över uppgifter till dig där du känner igen dig i en bygghandlingsprojektering och snabbt kan bli självgående i att följa upp våra projekterande konsulter. I projekteringen äger Swedavia samordningsansvaret. I uppdraget ingår att tillsammans med projektledningen samordna aktiviteter, ta fram arbetssätt och rutiner, planera projektet och operativt följa upp kvalitet, tid, kostnad och riskhantering. Du arbetar också självständigt med att sammanställa material och beslutsunderlag. Kraven på levererat innehåll anpassas efter olika beslutsinstanser. Du bygger goda relationer med projektets entreprenörer, projektörer, angränsande projekt och med övriga intressenter, såväl inom som utanför Swedavia. Omfattning av detta uppdrag är 100% varav 80% av dessa är på plats på Arlanda. Grunduppdraget gäller bygghandlingsskede och är 2026-08-17 till 2028-12-31. Option: Produktionsskedet fram till driftöverlämning av projektet.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131035:Lot:1