Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dammbindningsmedel
Referensnummer: TN 2022/282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten avser kontinuerliga leveranser av dammbindningsmedel till Region Gotland efter erhållna beställningar. Leveranser ska ske via tankbil med isolerad värmehållning. Tankbil som nyttjas vid leverans ska vara komplett med lossningsutrustning för effektiv lossning av produkten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34921000 Utrustning för väghållning, 34927100 Vägsalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen