397414-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Trelleborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väståkraskolan.
Referensnummer: SEN 2017/185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar rivning av befintlig matsal, tillagningskök samt en fritidsavdelning. Nybyggnad av matsal, kök, administrationsutrymmen, fritids och lektionssalar i 2 våningar samt källare med teknikutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212110 Byggnation av fritidscenter, 45212422 Byggnation av matsal, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45213210 Kylutrymmen, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45323000 Ljudisoleringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen