Kort beskrivning
Lilla Anna och Alfons är exempel på barnboksfigurer som utformats taktilt av formgivare på uppdrag av Myndigheten för tillgängliga medier (MTM). Varje år väljer MTM ut böcker som får ny kostym, anpassad för barn som läser med fingrarna.
En taktil collagebok innehåller 10–15 bildsidor. Bilderna byggs med hjälp av olika material – papper, tyg och kartong. Produktionen av en taktil bilderbok löper under ett år och omfattar följande moment:
2. Laserskärning
5. Inbindning
Den här upphandlingen omfattar momenten 1 och 4. För en bok utförs dessa av samma leverantör. Ramavtalet planeras att gälla 1.1.2018 – 31.12.2019, med möjlighet till två års förlängning.
MTM framställer 2–4 taktila bilderböcker per år. Tidsåtgången för Utformning ligger på ca 100–120 arbetstimmar per bok och för Montering ca 100–120 arbetstimmar per bok.
Någon garanti för att en bestämd kvantitet avropas under avtalstiden kan inte lämnas.