397428-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Etiketter, märkning & litteratur för farligt gods
Referensnummer: FM2022-27408
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten transporterar farligt gods både inom och utanför Sveriges gränser. Försvarsmakten har därför behov av att anskaffa etiketter och märkning för i huvudsak transport samt farligt gods. Försvarsmakten har även behov av att anskaffa litteratur i form av regelverk, förordningar, föreskrifter m.m. inom området för i huvudsak farligt gods.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Etiketter och märkning för farligt gods
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden: 1. Etiketter och märkning för farligt gods 2. Litteratur (regelverk m.m.) inom området för farligt gods Försvarsmakten har för avsikt att teckna ett (1) ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde. En anbudsgivare kan komma att bli leverantör på en eller båda anbudsområden.
Anbudsområde 1, Etiketter och märkning för farligt gods: Det farliga gods som Försvarsmakten transporterar behöver märkas och etiketteras enligt gällande lagar och förordningar. Detta gäller för samtliga transportslag; väg, järnväg, sjö och flyg. Försvarsmakten anskaffar etiketter och märkning för farligt gods för ca 280 000 kr/år. Av detta avser 220 000 kr/år Försvarsmakten och 60 000 kr/år avser FMV. Värdet bygger på historiska värden och ska ses som ett riktmärke. Försvarsmakten/FMV förbinder sig inte att beställa en viss mängd/volym.
Anbudsområde 2, Litteratur (regelverk m.m.) inom området för farligt gods: Försvarsmakten är i behov av att kunna anskaffa litteratur i form av regelverk, förordningar, föreskrifter m.m. inom området för farligt gods. Den litteratur Försvarsmakten främst har behov av framgår av upphandlingsdokumenten. Försvarsmakten köper litteratur inom området för farligt gods för ca 1 650 000 kr/år. Av detta avser 1 500 000 kr/år Försvarsmakten och 150 000 kr/år avser FMV. Värdet bygger på historiska värden och ska ses som ett riktmärke. Försvarsmakten/FMV förbinder sig inte att beställa en viss mängd/volym.
Litteratur (regelverk m.m.) inom området för farligt gods
Del nr: 2