397480-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten, Kapellskär.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
— Utökning och ombyggnad av hamnplan, total yta ca 180 000 m².
— Ca 70 000 m² av ytan beläggs med låssten.
— Nya anslutningar till E18, lokala transportvägar samt GC-väg.
— Nytt system för ytavvattning och omhändertagande av dagvatten.
— Markförstärkning.
— Brandvattenanläggning.
— Anläggning för hantering av svart- och gråvatten samt färskvatten för fartyg.
— 2 pumpstationer och en vattencistern, komplett med byggnader och inkrom.
— El anslutning av fartyg m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— M.m.
El anslutning av fartyg.