397577-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Schaktarbeten SEAB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSchaktarbeten SEAB
BeskrivningDenna upphandling omfattar ramavtal för förnyelsearbeten av VA-ledningar och fjärrvärmeledningar med tillhörande komponenter, fiberledningar samt elledningar. Objekten består av planerade och oplanerade underhållsarbeten inom beställarnas anläggningar. Arbetena sker huvudsakligen på det befintliga ledningsnätet men mindre nyanslutningar förekommer.
Intern identifierareSEAB 2024/23
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSchaktarbeten SEAB