397708-2019 - ResultatSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hållbart industriområde på Hedensbyn Site East
Referensnummer: UH-2019-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun bjuder in Er till att ansöka om deltagande i rubricerad upphandling.
Uppdraget består i att anlägga färdiga och attraktiva industritomter med tillhörande infrastruktur på ett hållbart sätt. Som en följd av ett ovanligt hållbart anläggningsprojekt ska Skellefteås näringsliv och identitet stärks
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 90715220 Undersökningar av industrimark, 45111291 Tomtindelning, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45113000 Tomtarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen