39772-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för SK-kurser 2019-2022
Referensnummer: 2.7 - 16758/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80320000 Medicinsk utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av ramavtal för specialistkompetenskurser, så kallade SK-kurser, för kursåren 2019-2022. SK-kurser är statligt finansierade kurser för läkare under specialiseringstjänstgöring i Sverige.
Målgruppen för SK-kurserna är ST-läkare inom reglerade specialiteter enligt gällande föreskrifter om läkarnas specialiseringstjänstgöring. Socialstyrelsen avser att teckna ramavtal med flera olika leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 80300000 Högre utbildning, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialstyrelsens mål är att teckna ramavtal med flera olika kursleverantörer som under kursåren 2019-2022 kan leverera SK-kurs/-er inom de kursområden som Socialstyrelsen avropar under ramavtalstiden (2018-2021). Ramavtalet är tänkt att omfatta Socialstyrelsens totala efterfrågan av SK-kurser för kursåren 2019-2022.
Mer information framgår av upphandlingsdokumentet.