397751-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Hörby: Lås
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Digitala lås, mobilt dokumentationssystem och planeringssystem till hemtjänsten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hörby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Digitala lås innebär att en låsenhet monteras på insidan av brukarens lås. Denna teknik tillåter att hemtjänstpersonal kan låsa och låsa upp dörren via bluetooth i mobilapp.
Mobilt dokumentationssystem är ett system för tid- och insatsregistrering via en mobilapplikation.
Planeringssystem är ett system för optimal planering av insatser och arbetsrutter utifrån personalens arbetsschema, behörighet och vårdtagarnas beslutade insatser.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner