Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fasad- och takrenovering Operans fasad
Referensnummer: 3508/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45261910 Takreparation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fasad- och takrenovering för Operans. Upphandlingen är uppdelad i 5 huvuddelar, 1 - 4 ingår i upphandlingsunderlaget och huvuddel 5 är under projektering.
Upphandlingen är en samordnad generalentreprenad och entreprenaden för "leverans och montage av sten" är redan annonserad.
Entreprenören för denna upphandling, kommer att bli generalentreprenör (GE).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261210 Takläggningsarbete, 45261310 Plåtslageri, 45262320 Putsning och avjämning, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen