397782-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sjöbo: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling materiel för fiberoptiskt bredband.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sjöbo.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser leverans av materiel för utbyggnad av fiber på det område som Länsstyrelsen beviljat Teleservice Bredband Skåne AB projektstöd för landsbygdsprogrammet 2014-2020 för fiberbaserat bredbandsnät i Sjöbo och Hörby kommuner.
När projektet är genomfört ska minst 2 490 permanenta hushåll ha anslutits.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32560000 Fiberoptiska material, 32561000 Fiberoptiska kopplingar, 32562000 Optiska fiberkablar, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44164300 Rörmaterial, 44164310 Rör och armatur, 44322000 Kabeltillbehör
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Se bilaga 1.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej