397784-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Följsamhetskatalysator för hjärtsviktspatienter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Hyra
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hembaserat hjälpmedel för hjärtsviktspatienter.
Upphandlingen avser ramavtal av hyra i form av utrustning som ska utgöra hjälpmedel till patienter med diagnosen hjärtsvikt för att underlätta egenvård. Hjälpmedlet ska användas av patienten hemma för daglig viktkontroll och förmedlande av individuellt anpassad diuretikaordination, symtomskattning samt även ge möjlighet till patientutbildning och egenvårdsråd. Patienten ska ha möjlighet att se historik gällande kroppsvikt samt symtomskattning. Vågen ska vara utrustad med Bluetooth för att föra över information från våg till en skärm där informationen ska delges patienten. Allt i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner