397815-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sölvesborg: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Köks- och serveringsutrustning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sölvesborg.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar köp av köks- och serveringsutrustning till kommunernas verksamheter för successivt uttag under avtalstiden. Upphandlingen omfattar inte hushållsapparater.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221123 Dricksglas, 39221130 Matbehållare, 39221150 Termosflaskor, 39221160 Brickor, 39221180 Köksredskap, 39221210 Tallrikar, 39222110 Engånsgbestick och -tallrikar, 39223000 Skedar, gafflar, 39240000 Bestick, 39241100 Knivar, 39241110 Bordsknivar, 39241120 Köksknivar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner