397849-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WAN och Internetaccesser
Referensnummer: SDA 2018-000389
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett avtal för WAN- samt internettjänsteleverans för säkerställande av en säker och tillgänglig kommunikationsmiljö.
Swedavia har idag 10 flygplatser samt kontor och växeltjänsteleverantör som alla länkas samman med Arlanda som nav för kommunikation mot internet och datacenter. Vikten av tillgängligheten är hög och kräver geografiskt redundanta förbindelser med låg risk för avbrott. Flygplatserna är idag uppkopplade i ett MPLS WAN med redundanta anslutningar. Behov av kapacitet och övervakning av uppkopplingar samt att snabbt kunna skala upp kapacitet ifall behov uppstår kommer att ingå i avtalet.
I leveransen ingår också att leverantören skall utveckla samtliga Tjänster under avtalsperioden och säkerställa att Swedavia får tillgång till marknadens utveckling vad gäller dessa Tjänster.
I uppdraget ingår följande tjänster:
— WAN-Tjänster
— Internet-Tjänster
— Administration, statistikkontroll
— Support och underhåll
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen