Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meningsfulla möten mellan generationer
Referensnummer: TK 18.048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sociala aktiviteter är viktiga för äldres välbefinnande. Vård- och omsorgsnämnden i Eskilstuna kommun har därför prioriterat att stärka samverkan med andra aktörer vad gäller förebyggande och hälsofrämjande insatser för äldre. Eftersom befolkningen växer och fler uppnår hög ålder samt att många medarbetare uppnår pensionsåldern behöver kommunen attrahera ungdomar att söka sig till vård- och omsorgsyrken.
För vidare information om upphandlingen, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen