398033-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HALMSTAD: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server och lagring
Referensnummer: SE 2020/00124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att upphandla en leveranspartner som kan leverera ett heltäckande sortiment av server- och lagringsprodukter med tillbehör samt tillhörande tjänster enligt upphandlingsdokumentet.
Upphandlingen omfattar även köp av aktuella upphandlingsföremål som molntjänst. Behovet omfattar bland annat nyanskaffning av produkter, reservdelar och kompletteringar till befintlig server- och lagringsmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 32580000 Datautrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 48820000 Servrar, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen