398097-2023 - PlaneringSverige-Uppsala: Stödtjänster för system
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande: System för personräkning
Referensnummer: KSN-2023-01809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun och Uppsala kommun Arenor och Fastigheter (UKAF) kommer att upphandla ett system för personräkning. Systemet ska kunna redovisa antal besökare i realtid i syfte att ur utrymningssynpunkt kunna säkerställa att antalet personer per våningsplan eller anläggning inte överskrider den angivna gränsen i branddokumentationen. Systemet ska möjliggöra för användare att kunna se och analysera data i efterhand då detta är användbart för att förbättra säkerheten, planera resurser och optimera utrymmen. Syftet är även att systemet ska kunna möjliggöra för verksamheten att arbeta med effektivare bemanning under perioder med högre tryck, ge bättre överblick över antal besökare under olika tidpunkter och därmed kunna planera bättre för flöden.
Systemet ska i första skedet införas i Uppsala Stadshus och som option kunna införas i vissa av de fastigheter som ägs, förvaltas och drivs av Uppsala kommun Arenor och Fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen