398099-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Utrustning för ljudåtergivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Service av möteslokalers tekniska utrustning inkl. hörslingor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Varbergs kommun är Varbergs största arbetsgivare med cirka 4 500 anställda och har en budgetram på cirka 2 400 000 000. Varbergs kommun har ca 60 000 invånare.
Läs mer på: www.varberg.se
Vision Varberg 2025 – Västkustens kreativa mittpunkt:
Varberg har unika möjligheter med sitt läge, havet och naturen. För att utnyttja den fulla potentialen ska Varberg utvecklas till Västkustens kreativa mittpunkt. För att lyckas krävs nytänkande, framåtanda, kunskap och mod. Visionen skapar förutsättningar för tillväxt i hela kommunen och en fantastisk livsmiljö.
Läs mer på: www.varberg2025.se
Följande offentliga myndighet/er deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 – 1249,
Varberg Event AB org.nr.: 556642-2019.
Beskrivning av uppdraget:
Service av möteslokalers tekniska utrustning inklusive hörslingor.
Rådgivning och mätningar inför inköp av ny hörseltekniskutrustning samt installation av inköpt teknisk möteslokalsutrustning.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 1 500 000 SEK.
Helt anbud:
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
Upptäcker förfrågningsunderlagshämtarna tvetydigheter eller oklarheter ska kontakt tas omgående med Köparen.
Frågor angående upphandlingen ska ställas skriftligen senast: 9.12.2016.
Anbudet ska vara på svenska.
Alla frågor ska ställas via frågor och svar-funktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign. Efter det då ni formulerat Er fråga eller synpunkt, så bocka i Skicka e-post direkt för snabb leverans i TendSign. I annat fall levereras inte din fråga eller synpunkt förrän efter midnatt, vilket fördröjer handläggningstiden.
Observera att TendSign support har öppet vardagar 7:00-17.00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16:30. Kontaktuppgifter till support: tendsignsupport@visma.com tel. 0771-440 200.
Allmänt:
Anbudet ska lämnas av behörig företrädare enligt förfrågan på svenska.
Anbud ska lämnas elektroniskt.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 20.3.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342100 Hörlurar, 32342400 Ljudanordningar, 50342000 Reparation och underhåll av ljudutrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner