398101-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Distribution av inkontinenshjälpmedel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen omfattar lagerhållning och distribution av inkontinenshjälpmedel till personer med enskild leverans, gruppleverans och personlig gruppleverans för successiva avrop.
Antagen leverantör skall lagerföra och distribuera det av beställaren fastställda sortimentet. Sortimentet består av ca 500 produkter från 16 olika leverantörer och framgår av de excelfiler som bifogas förfrågningsunderlaget. Förändringar av sortimentet kan ske under avtalstiden. Varuvärdet för ett år uppskattas till ca 35 000 000 SEK. Leveranstiden från avtalade produktleverantörer till antagen leverantör är 3-5 dagar.
Leverans ska ske till Region Kronoberg, Landstinget Blekinge samt samtliga kommuner i Kronoberg och Blekinge län.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter:
Anbudsgivare skall vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet.
2. F-skatt:
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
3. Finansiell och ekonomisk ställning:
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 60 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 60 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre rating än 60 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till christer.ohlin@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141621 Inkontinensset, 60100000 Vägtransporter, 60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63120000 Lagring och magasinering, 64100000 Post- och budtjänster, 64121200 Paketutlämning, 79991000 Lagerhantering, 85142400 Hemleverans av inkontinensprodukter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner