Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Offentligt styrt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för utförande av internationellt utvecklingssamarbete
Referensnummer: UH-2023-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75200000 Samhällstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SKR har behov av extern kompetens för att, i samråd och samarbete med SKR:s egna resurser, komplettera tjänsteleveransen inom pågående internationella utvecklingsarbeten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75200000 Samhällstjänster, 75210000 Utrikespolitiska och andra tjänster, 75211200 Tjänster för ekonomiskt bistånd till utlandet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet omfattar framförallt men inte uteslutande:
Internationella insatser till stöd för demokratisk samhällsstyrning och samhällsservice på lokal och regional nivå, samt insatser som berör en samverkande ansvars- och rollfördelning mellan lokal, regional samt nationell nivå.