398142-2016 - ResultatSverige-Nacka: Markanläggning för parker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel och tillsyn av grönytor, bad- och lekplatser 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Nacka.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar drift-, skötsel- och underhållsarbeten samt vissa uppgifter av servicekaraktär i parker och grönområden på Sicklaön och i Älta, Fisksätra och Saltsjöbaden i enlighet med förfrågan och tekniskt underlag.
Upphandlingen delas in i 2 geografiska områden.
1. Älta/Saltsjöbaden,
2. Sicklaön.
Uppdraget omfattar skötsel av alla kommunala grönytor och planteringar och alla kommunala bad- och lekplatser inom det geografiska området. Tillsyn och ytstädning ingår också.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45236250 Markanläggning för parker, 77313000 Parkskötsel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.