398236-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Banktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser banktjänster för Stockholms stads samtliga nämnder och bolagen i koncernen Stockholms Stadshus AB, avseende, bland annat, koncernkonto med kredit, löneförmedlingstjänster samt service och support knutet till tjänsterna.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66110000 Banktjänster, 66100000 Bank- och investeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.