398262-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Miljörådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Miljöutredningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal för miljöutredningar. Beställare är Stockholms stad genom dess exploateringsnämnd och dess trafiknämnd. Upphandlingen genomförs av exploateringskontoret.
Kontoren eftersträvar en långsiktig ramavtalsrelation med ett inte allt för stort antal leverantörer. Oavsett leverantörens rangordning är kontorens målsättning att ha en aktiv avtalsrelation med samtliga leverantörer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90713000 Miljörådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.