Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byggservice
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har erfarenhetsmässigt ett behov av att få utfört vissa underhålls- och reparationsarbeten avseende de fastigheter som ägs och förvaltas av beställaren. Tidvis förutsätts sådana tjänster kunna utföras med kort inställelsetid. För att underlätta upphandlingen av dessa underhålls- och reparationsarbeten avser beställaren att teckna ramavtal avseende byggservice.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen