398283-2026 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem – Nytt vård- och omsorgsboende (Osby)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNytt vård- och omsorgsboende (Osby)
BeskrivningUpphandlingen avser ett nytt vård- och omsorgsboende i Osby kommun. Upphandlingen omfattar nybyggnation av ett vård- och omsorgsboende med 80 platser, inklusive boyta, biytor och offentliga utrymmen med placering i Osby tätort. Nybyggnationen ska länkas samman med befintlig byggnad, Rönnebacken, på samma fastighet för att möjliggöra transport av mat och personal mellan byggnaderna. Projektet omfattar även samordning med befintlig infrastruktur så som markarbete, parkeringar, fjärrvärmeledning inom fastigheten.
Intern identifierareSBN 2025-00655
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareNytt vård- och omsorgsboende (Osby)