398372-2018 - PlaneringSverige-Lerum: Programvara för tidsredovisning eller personal
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning - upphandling av löne-/HR-system och eventuell lönehantering
Referensnummer: KS17.1201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun kommer att genomföra en upphandling av löne-/HR-system och eventuell lönehantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att omfatta lönesystem med eventuella HR-moduler alternativt HR-system. Eventuellt kommer även lönehantering, det vill säga hantering av löneunderlag, lönekörning o.s.v. att ingå. Upphandlingens form och innehåll kommer att utvecklas i de kommande upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen planeras att genomföras enligt förfarandet konkurrenspräglad dialog (KPD). Konkurrenspräglad dialog innebär att den upphandlande myndigheten för en dialog med de anbudssökande som har bjudits in att delta i dialogen. Dialogens syfte är att identifiera och ange hur den upphandlande myndighetens behov bäst kan tillgodoses. Slutliga anbud lämnas på grundval av den eller de lösningar som har lagts fram och preciserats under dialogen.
Upphandlingens beräknade värde är ca 3 - 9 milj. kr per år. Värdet beror på vilka delområden som kommer att ingå i det slutliga avtalet.