398380-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Kranar, ventiler och liknande anordningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopplingsutrustning till gas och fluidsystem
Referensnummer: C 2021-1369
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42130000 Kranar, ventiler och liknande anordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Med kopplingsutrustning avses i denna upphandling i huvudsak kopplingskomponenter som tål vätskor och gaser av olika slag, rör samt slangar i metriska- eller tum dimensioner. Några produktexempel är
skarvar, T-stycken, kors, vinklar, avstängningsventiler, backventiler, reglerventiler, snabbkopplingar, slangkopplingar samt övergångar i tum- och millimeterstandard.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42131000 Kranar och ventiler, 42131143 Flödesstyrande ventiler, 42131146 Backventiler, 42131200 Konstruktionsindelade ventiler, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
På Chalmers tekniska högskola AB sker dagligen utbildning, forskning och utveckling där bl.a. konstruktion av olika system och utrustning för forskning och utbildning är central. För att kunna konstruera och underhålla dessa system behöver Chalmers ett brett sortiment av kopplingsutrustning.
Med kopplingsutrustning avses i denna upphandling i huvudsak kopplingskomponenter för processystem/processutrustning (hög/lågtryck) som tål vätskor och gaser av olika slag, rör samt slangar i metriska- eller tum-dimensioner. Några produktexempel är skarvar, T-stycken, kors, vinklar, avstängningsventiler, backventiler, reglerventiler, regulatorer, snabbkopplingar, slangkopplingar samt övergångar i tum- och millimeterstandard.
För Köparen är det viktigt att samtliga avtalsleverantörer har ett stort och brett sortiment av kopplingskomponenter. Detta för att kunna välja rätt och kompatibla produkter beroende på behovet och eventuella befintliga system. Kopplingskomponenter används antingen till byggande av nya system, utbyggnad eller underhåll av befintliga.
Stora krav ställs dock från verksamheten på att kommande kopplingsutrustning ska vara kompatibel med befintlig utrustning i verksamheten samt till kopplingar på andra avtalsprodukter (såsom kopplingar till gassystem och liknande). På grund av arbetsmiljö och säkerheten i verksamheten så måste forskare och personal, beroende på vad som ska finnas i systemen, kunna lita på att hela utrustningen håller viss täthet och läckningskrav utan riskfyllda kopplingar samt kunna underhålla befintliga system för att kunna garantera ett tätt och säkert system utan läckage.
Det är därför av yttersta vikt att Chalmers kan anskaffa komponenter som är kompatibla med nuvarande komponenter och med samma specifikationer till befintlig utrustning. Kompatibilitet till befintliga system kommer därför vara en viktig faktor vid avrop från detta ramavtal och kommer att bedömas av beställaren vid varje beställningstillfälle.